Elbląg na weekend

Wszystkim, którzy chcą spędzić kilka dni na odkrywaniu Elbląga, proponujemy poniższy program.

zbiory muzeum

Dzień pierwszy – po południu:

Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego, a dla chcących rozprostować kości po podróży - spacer po Otwartej Galerii.

 

W Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu można oglądać unikatowe eksponaty pochodzące ze stanowisk archeologicznych elbląskiego Starego Miasta. Prowadzone na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o kolejne eksponaty. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską, jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy.

Elbląskie Muzeum posiada również wyjątkową kolekcję związaną z historią regionu. Tworzą ją zabytki archeologiczne związane z funkcjonowaniem legendarnej osady Truso. W okresie od VIII do X wieku ne. nad brzegami pobliskiego jeziora Druzno została założona przez duńskich Wikingów faktoria handlowa, która posiadała kontakty handlowe nawet z krajami arabskimi. Warto poznać to dziedzictwo. Stałe wystawy Muzeum uzupełniane są ciekawymi wystawami czasowymi i dodatkowymi wydarzeniami, takimi jak lekcje historii, targi staroci, inscenizacje historyczne.

 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Bulwar Zygmunta Augusta 11, tel. +48 55 232 72 73, www.muzeum.elblag.pl

 

forma przestrzennaOtwarta Galeria to wyjątkowa galeria sztuki, której terenem jest… całe miasto. Metalowe rzeźby ustawione w całym Elblągu są efektem odbywających się od lat 60-tych XX-wieku Biennale Form Przestrzennych, które były swoistym eksperymentem w skali światowej (połączeniem warsztatu pracy artysty i robotnika). Eksperyment ten zapełnił przestrzeń miejską rzeźbami powstającymi w halach produkcyjnych elbląskiego zakładu przemysłowego ZAMECH. Jedna z rzeźb - siedmiometrowa forma z wystającymi wielobocznymi rurami, przypominająca konar drzewa, jest dziełem znanej i uznawanej na całym świecie polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz.

 

Dzień pierwszy – wieczór:

Wieczorem proponujemy skorzystanie z bogatej oferty kulturalnej miasta. Warto zajrzeć do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, regularnie odbywają się tam wystawy i imprezy kulturalne. Pasjonaci filmu mogą odwiedzić też kino „Światowid”, które jest tak rzadko już dziś spotykanym kinem studyjnym. Tuż obok znajduje się elbląski Teatr im. Aleksandra Sewruka z bardzo ciekawym repertuarem.

Nie tylko melomanom polecamy koncerty Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, której różnorodny program od muzyki klasycznej po współpracę z czołowymi artystami scen polskich sprawia, że udział w koncercie Orkiestry to niezapomniane przeżycie.

 

Centrum Spotkań Europejskich Światowid,  Pl. Jagiellończyka 1, +48 55 611 20 50, www.swiatowid.elblag.pl

Teatr im. A. Sewruka, ul. Teatralna 11, +48 55 641 97 00, www.teatr.elblag.pl

Elbląska Orkiestra Kameralna, Stary Rynek 25, +48 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu

 

Dzień drugi – do południa:

Zwiedzanie elbląskiej starówki

 

Spacer po Starym Mieście to obowiązkowy punkt wizyty w Elblągu. To historyczne centrum miasta może zaskoczyć, bowiem Stare Miasto jest tak naprawdę… młode. Poza ocalałymi zabytkami większość kamienic, to efekt odbudowy prowadzonej od lat osiemdziesiątych XX wieku. Słowem kluczem dla odbudowy elbląskiej starówki stała się retrowersja.
Nowe kamienice powstają na obrysach fundamentów dawnych kamienic i nawiązują do ich kształtów. Nowe-stare kamienice przywracają klimat staŚcieżka Kościelnarówki i tworzą piękne tło dla ocalałych i wspaniale odrestaurowanych zabytków architektury.

Znajdująca się na Starym Mieście Katedra pw. Św. Mikołaja to najważniejsza budowla sakralna miasta, a także najwyższy kościół w Polsce na prawym brzegu Wisły. We wnętrzu możemy zobaczyć sakralne zabytki, m.in. ołtarze cechów rzemieślniczych, chrzcielnicę wykonaną z brązu z 1387 roku i gotyckie drewniane figury apostołów. Świątynia jest zarazem Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, w każdy piątek miesiąca Relikwie odbierają cześć podczas nabożeństwa, a na co dzień relikwiarz Krzyża Świętego znajduje się w pięknej gotyckiej niszy po prawej stronie głównego ołtarza.

Od 2015 roku turystom udostępniono punkt widokowy na wieży katedry, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta i okolic. Wejście na wieżę zajmuje ok. 20 minut. 

Tuż przy Katedrze znajduje się historyczna Ścieżka Kościelna – ten uroczy przesmyk między kamienicami to jedyny w swoim rodzaju zabytek architektoniczny w Polsce. W średniowieczu trakt ten był dłuższy i łączył wszystkie kościoły Starego Miasta (stąd nazwa). Do dziś zachował się fragment łączący ulice Mostową i Św. Ducha.

Na drugim krańcu Starego Rynku znajduje się Brama Targowa – niegdyś otoczona murami obronnymi, dziś pełni rolę punktu widokowego. Obok Bramy stoi pomnik legendarnego Piekarczyka, który pomógł uchronić miasto przed najazdem Krzyżaków.

Stąd już niedaleko do Centrum Sztuki Galeria EL mieszczącego się w imponującym kościele podominikańskim. Niezwykłe jest połączenie eksponatów współczesnej sztuki z zabytkowym wnętrzem. To Galeria EL jest inicjatorem wspominanych wcześniej biennale form przestrzennych.

 

Centrum Sztuki Galeria EL, ul. Kuśnierska 6, +48 55 625 67 84 , www.galeria-el.pl

 

Dzień drugi – po południu:

Spacer po parku leśnym Bażantarnia.

Bażantarnia przez wielu nazywana jest „małymi Bieszczadami”. Górskie cechy tego terenu, zbocza pokryte pięknym bukowo-grabowym lasem, wzgórza, strumyki, tajemnicze jary – wszystko to sprawia, że Bażantarnia jest ulubionym miejscem odpoczynku elblążan. Wytyczone szlaki zachęcają do pieszych wędrówek. Wybierając wędrówkę wzdłuż doliny Srebrnego Potoku natrafimy na leżący w korycie rzeczki Diabelski Kamień upuszczony wg legendy przez szatana. Wprawne oko wypatrzy na kamieniu odcisk czarciej łapy. Przez Bażantarnię i dalej przez miasto przebiega też czerwony Szlak Kopernikowski, łączący miejsca związane z wybitnym astronomem.

W otulinie lasu Bażantarnia znajduje się malowniczo położona Góra Chrobrego, warto wspiąć się na ten szczyt by podziwiać piękną panoramę Elbląga i okolic. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy wody Zalewu Wiślanego. Szczególnie warto z tego miejsca obejrzeć zachód słońca. Zimą Góra Chrobrego staje się centrum sportów zimowych - wyciągi orczykowe, oświetlony stok, trasy narciarskie opiniowane przez GOPR, trasy narciarstwa biegowego, snowpark sprawiają, że miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu najlepsze warunki do jazdy
na nartach i snowboardzie w całej Polsce północnej. Latem działa tu park linowy.

 

Dzień drugi – wieczór:Katedra świętego Mikołaja

Wieczorem warto powrócić na Stare Miasto i włączyć się w nocne życie Elbląga. Wszechobecne puby, kawiarnie, restauracje nie pozwolą się nudzić. Odwiedzając Starówkę w weekendowy wieczór niemal na pewno trafimy na koncert muzyczny w którymś z klubów.

 

Dzień trzeci – do południa:

Rejs Kanałem Elbląskim, a dla chcących aktywniej spędzić czas – sport, sport, sport.

 

Na koniec wizyty w Elblągu proponujemy prawdziwy klejnot wśród atrakcji – to rejs po Kanale Elbląskim, jedynym miejscu w Polsce i w Europie, gdzie statki pokonują różnice poziomów wody sunąc po… trawie. Możliwe jest to dzięki genialnemu zabytkowi XIX-wiecznej techniki - pochylniom, które są szynowymi platformami napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.

 

Żegluga Ostródzko-Elbląska, ul. Wodna 1b, +48 89 670 92 27, www.zegluga.com.pl

 

Wszyscy chcący poznać Elbląg i okolice w bardziej aktywny sposób mają wręcz nieograniczone możliwości uprawiania sportów. Kitesurfing, windsurfing, żeglarstwo, turystyka piesza i rowerowa (także kolarstwo górskie), jazda konna, jogging, nordicwalking, paintball, bojery, kajakarstwo, narciarstwo biegowe – niezależnie od wieku i kondycji, każdy znajdzie coś dla siebie. Do dyspozycji turyści mają ponadto: dwie ścianki wspinaczkowe (kryta i na świeżym powietrzu), lodowisko, pływalnię, kręgielnię, tor gokartowy, wyciąg narciarski i park linowy.

Statek na Kanale ElbląskimSportowe emocje można połączyć z odwiedzaniem ciekawych miejsc. Szczególnie polecamy wycieczkę kajakową do Rezerwatu przyrody Jezioro Druzno, występuje tam ponad 200 gatunków ptaków wodnych i błotnych. To prawdziwy raj dla miłośników fotografii przyrodniczej. Prace archeologiczne prowadzone na wschodnim brzegu tego rozległego jeziora, będącego niegdyś zatoką Bałtyku, pozwalają sądzić, że to właśnie tu zlokalizowana była legendarna osada Truso.

Nietuzinkowa będzie też wycieczka rowerowa do Raczek Elbląskich, gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce, 1,8 m pod poziomem morza! Na szczęście to tylko depresja geologiczna, bo zwiedzanie Elbląga i okolic może sprawiać tylko przyjemność.

 

Elbląg czeka na Ciebie!

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wcześniejsze sprawdzenie godzin otwarcia obiektów bezpośrednio w danej atrakcji turystycznej lub w punkcie Informacji Turystycznej przy Starym Rynku 25, tel. +48 55 239 33 77, ielblag@umelblag.pl.


Elbląg w weekend