Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Szlaki piesze

Szlak Św. Wojciecha (niebieski)
Szlak łączy Elbląg z miejscem śmierci św. Wojciecha w Świętym Gaju. Trasa rozpoczyna się w Elblągu na dworcu PKP Elbląg Zdrój, dalej prowadzi przez tereny Żuław Elbląskich i Pojezierza Iławskiego. Długość szlaku - 42 km.
pttk.elblag.com.pl/szlaki_turystyczne_swietego_wojciecha

Szlak Kopernikowski (czerwony)
Szlak jest częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E9. Na terenie woj. Warmińsko-mazurskiego liczy 233 km i wiedzie przez miejsca związane z życiem i działalnością wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika.
pttk.elblag.com.pl/szlaki_turystyczne_kopernikowski

Szlak Okrężny (niebieski)
Spacerowy szlak biegnący przez park leśny  Bażantarnia. Ze względu na specyfikę terenu dzieli się na odcinek „leśny” i „górski”. Długość szlaku 10 km.
pttk.elblag.com.pl/szlaki_turystyczne_okrezny

Szlak Okólny (żółty)
Spacerowy szlak biegnący przez park leśny  Bażantarnia, jego trasa zatacza pętlę wokół parku. Długość szlaku 9 km.
pttk.elblag.com.pl/szlaki_turystyczne_okolny

Szlak Ścieżka Jaszczurek (zielony)
Kolejny szlak spacerowy w Bażantarnii. Prowadzi do podelbląskiego Stagniewa. Długość szlaku 7 km.
pttk.elblag.com.pl/szlaki_turystyczne_sciezka_jaszczurek

Szlak niebieski (Tolkmicko – Tolkmicko)
Szlak okrężny  opasujący wielki kompleks leśny położony na wschód od Tolkmicka, rozpoczyna się i kończy w tym niewielkim rybackim miasteczku. Długość szlaku 18 km.

Szlak Mennonitów
Szlak prowadzi przez miejsca związane z niegdysiejszymi osadnikami Żuław – Mennonitami. Przebieg szlaku: Elbląg-Jegłownik-Fiszewo-Stare Pole-Krzyżanowo-Kławki-Rozgart-Markusy-Balewo-Jurandowo-Żurawie-Tropy-Raczki-Elbląg. Długość szlaku 63 km.

Pomorska Droga św. Jakuba

Fragment międzynarodowej Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago) prowadzącej do katedry wy Santiago de Compostela w Hiszpanii. Elbląski odcinek mierzy 63 km i oznaczony jest charakterystycznymi muszlami św. Jakuba.


Szlaki rowerowe

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1
Szlak prowadzący od granicy z Niemcami w Kostrzyniu do granicy z Obwodem Kaliningradzkim w Gronowie. Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego prowadzi przez Żuławy Elbląskie, Wysoczyznę Elbląską i Nizinę Warmińską. Długość szlaku - 675 km w tym w woj. warmińsko-mazurskim - 87 km.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki)
Międzynarodowy okrężny szlak rowerowy sieci EuroVelo przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Polski odcinek szlaku przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R64 (Nadzalewowa Trasa Rowerowa)
To szlak poprowadzony wokół Zalewu Wiślanego. Jego początek znajduje się w Piaskach, zaś koniec - w Braniewie. Prowadzi on przez teren Mierzei Wiślanej, Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Długość szlaku- 187 km, w tym w woj. warmińsko-mazurskim - 116,6 km.
Uwaga: w związku z zawieszonym kursowaniem promu na trasie szlaku w miejscowości Kępiny Wielkie zaleca się objazd do woj. pomorskiego przez Kępę Rybacką i Bielnik Drugi.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
To niemal 2000 km trasy biegnącej przez pięć województw Polski Wschodniej. Trasa zaczyna się w Elblągu przy ul. Stawidłowej, przebiega m. in. przez Stare Miasto i Bażantarnię podążając w kierunku Fromborka i Braniewa.

 

Szlaki rowerowe Lokalnej Grupy Działania  „Łączy Nas Kanał Elbląski“:

Szlak Zielony
Jest to szlak regionalny prowadzący z Elbląga (dzielnica Rubno Wielkie) do Iławy. Trasa wiedzie przez: Nowakowo, Kępę Rybacką, Bielnik II, Janowo, Kazimierzowo, Władysławowo, Wikrowo, Jegłownik, Gronowo Elbląskie, Różany, Zwierzeńskie Pole, Zwierzno, Kępniewo, Brudzędy, Stare Dolno, Święty Gaj, Kwietniewo, Dymnik, Rychliki, Marwicę, Jelonki, Pochylnię Jelenie, Pochylnię Oleśnica, Pochylnię Kąty, Kąty, obok Pochylni Buczyniec, Lepno, Bartno, Kreki, Wielki Dwór, Jarnołtowo, Bądki, Zalewo, Dobrzyki, Jerzwałd, Jeziorno, Siemiany, Leśnictwo Szwalewo, Piotrkowo, Starzykowo, Szymbark, Ząbrowo i Kamionkę. Długość szlaku 130 km.

Szlak żółty
Jest to szlak regionalny prowadzący z Elbląga do Gorynia w gminie Kisielice. Trasa wiedzie przez: Gronowo Elbląskie, Nowinę, Przezmark, Pilonę, Myślęcin, Pasieki, Weklice, Aniołowo, Mariankę, Pasłęk, Gołąbki, Rogajny, Surowo, Kwitajny, Zielno, Tulno, Kronin, Wójtowiznę, Zielonkę Pasłęcką, Wakarowo, Sambród, Leśnicę, Małdyty, Zajezierze, Jarnołtowo, Bądki, Zalewo, Półwieś, Witoszewo, Bądze, Kamieniec, Rudniki, Olbrachtowo, Olbrachtówko, Michałowo, Susz, Bałoszyce, Łęgowo i Kisielice. Długość szlaku 128,7 km.

Szlak niebieski Wokół Jeziora Druzno
Jest to szlak lokalny prowadzący z Elbląga do Komorowa Żuławskiego. Trasa wiedzie przez: Raczki Elbląskie, Węgle, Jurandowo, Żółwiniec, Krzewsk, Dzierzgonkę, Stankowo, Klepę i Węzinę. Długość szlaku 45,7 km.

Szlak czarny
Jest to szlak łącznikowy prowadzący z Pasłęka przez Nowiny i Krasin do Kanału Elbląskiego. Łączy dwa szlaki regionalne oznakowane kolorami: zielonym i żółtym. Długość szlaku 7,4 km.

Szlak czarny
Jest to szlak łącznikowy prowadzący z Węziny przez Dłużynę, Nowy Dwór, Drużno, Karczowiznę i Rodowo do Jelonek. Łączy dwa szlaki oznakowane kolorami: zielonym i niebieskim. Długość szlaku 8 km.

 

Szlaki rowerowe Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej:

Szlak Święty Kamień
Jest to szlak okrężny rozpoczynający się i kończący przed Informacją Turystyczną w Tolkmicku. Prowadzi obok Leśniczówki Nowy Wiek w pobliżu Świętego Kamienia, następnie przez osadę Święty Kamień, Chojnowo i Nowinkę. Na znacznej długości wiedzie drogami gruntowymi. Długość szlaku 18 km.

Szlak Trasa Kadyńska
Jest to szlak okrężny mający swój początek i koniec w Kadynach. Prowadzi głównie drogami leśnymi Wysoczyzny Elbląskiej przez Kikoły, Janówek, Wysoki Bór, Tolkmicko, Białą Leśniczówkę, Rezerwat „Buki Wysoczyzny Elbląskiej“, Pagórki i Ostrobrzeg. Długość szlaku 25 km.

Szlak do Miejskich Wód
Szlak prowadzi najkrótszą drogą z Elbląga do jedynego miejskiego słodkowodnego kąpieliska - nad Jezioro Martwe, w leśnej dzielnicy Rakowo, między Ogrodnikami a Jelenią Doliną. Długość szlaku 18 km.

Szlak Rakowskich Lasów
Trasa przebiega przez tereny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, praktycznie w granicach miasta Elbląga. Różnica między najwyższym i najniższym punktem wynosi 175 m. Długość szlaku 37 km.

Szlak Młynarsko – Pasłęcki (szlak nieoznakowany)
Szlak rozpoczyna i kończy się w Elblągu zataczając pętlę przez południowo-wschodnią część Wysoczyzny Elbląskiej . Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 167,8 m. Długość  szlaku 56 km

Szlak Pięknych Widoków (szlak nieoznakowany)
Trasa przebiega przez bardzo zróżnicowane tereny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Jak wskazuje nazwa – po drodze napotkamy wiele pięknych widoków Wysoczyzny Elbląskiej. Długość szlaku 34 km.

Szlak Południowy (szlak nieoznakowany)
Trasa przebiega przez południową części Wysoczyzny Elbląskiej. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 167,8 m. Długość szlaku 34 km.

Szlak Wysoczyzny Elbląskiej (szlak nieoznakowany)
Dość wymagający szlak prowadzący drogami leśnymi, gruntowymi i asfaltowymi o zróżnicowanym stanie technicznym. Różnica między najwyższym i najniższym punktem wynosi około 181 m. Długość szlaku 50 km.


Szlaki samochodowe

Szlak Kanału Elbląskiego
Samochodowy szlak wzdłuż wodnego szlaku Kanału Elbląskiego, daje możliwość podziwiania niemal wszystkich ciekawych miejsc w Krainie Kanału Elbląskiego. Długość szlaku 280 km.