2023 - ROK KOPERNIKOWSKI

2023 - ROK KOPERNIKOWSKI

Miasto Elbląg znajduje się na Szlaku Kopernikowskim.

W elbląskim Muzeum można bezpłatnie otrzymać tzw. Paszport turystyczny oraz stempel pieczęci, potwierdzającej pobyt na Szlaku Kopernikowskim. 

W roku bieżącym obchodzimy 550. rocznicę urodzin Wielkiego Astronoma.

W związku z powyższym na całej długości Szlaku odbywać się będą różnego rodzaju spotkania, konferencje, konkursy, eventy itp., między innymi we Fromborku w dniach 18-19.02.2023 r., szczegółowy program obchodów urodzin: https://frombork.art.pl/pl/fromborskie-obchody-550-rocznicy-urodzin-mikolaja-kopernika/

 

Mikołaj Kopernik odwiedził miasto Elbląg kilka razy. Jego pobyty w latach 1504-1532 w Elblągu, spowodowane były dwoma czynnikami: pierwszy - Elbląg należał wówczas do diecezji warmińskiej, co skutkowało okresowymi wizytami biskupów oraz ich zastępców z fromborskiej kapituły katedralnej w przedmiocie kościelnego sądownictwa; drugi - w Elblągu były zwoływane sejmiki stanowe Prus Królewskich, w których uczestniczył biskup warmiński, okazjonalnie w asyście członków kapituły. Pierwsza wizyta Mikołaja Kopernika w Elblągu miała miejsce w styczniu 1504 r., podczas której towarzysząc swojemu wujowi biskupowi Lukasowi von Watzenrodowi, uczestniczył w odbywających się w ratuszu naradach w sprawie kontaktów z królem Polski. Upamiętnieniem pobytów Mikołaja Kopernika jest płaskorzeźba z jego wizerunkiem widniejąca na szczycie kamieniczki przy ulicy Mostowej w Elblągu, na której uwieczniono datę 1973 – to rok, w którym obchodzono 500. rocznicę urodzin Wielkiego Astronoma. 

 

Urodziny Mikołaja Kopernika w Elblągu:

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprosili najmłodszych do udziału w konkursie na życzenia z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. 

19 LUTEGO -  to oficjalna data urodzin Mikołaja Kopernika - dlatego właśnie w tym dniu odbyła się impreza urodzinowa w sali studyjnej Kina Światowid oraz uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.

Konkurs był jednoetapowy i skierowany do dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Konkurs "Życzenia dla Kopernika" trwał do 14 lutego br. 

Szczegółowe informacje dot. konkursu:

https://www.swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci12378,napisz-zyczenia-dla-kopernika

W niedzielę 19 lutego 2023r.  o godz. 16:00 w kinie ŚWIATOWID odbyły się urodziny Mikołaja Kopernika -  pokaz filmu, quiz rodzinny , tort oraz uroczyste wręczenie nagród w konkursie.

Wstęp był bezpłatny.

PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu oraz Miasto Elbląg zapraszają mieszkańców na Konferencję - w dniu 17.03.2023r. o godz. 17:00 w sali koncertowej w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Konferencja "Tajemnice Katedry Fromborskiej" - prelekcja Księdza dr Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Roku Kopernikowskiego

Szczegóły w najbliższym czasie.