Przed nami dwa tygodnie ferii zimowych. Tych, którzy lubią, kiedy coś się dzieje, a dokładniej: kiedy sami mogą coś zdziałać, zapraszamy na warsztaty do Galerii EL. Codziennie, od poniedziałku do piątku, od godziny 12.00 do 13.30 inspirować będziemy się fragmentami bieżących wystaw, aby stworzyć własne, unikatowe dzieła.
TYDZIEŃ PIERWSZY: 24.01-28.01.2022, godzina: 12.00-13.30 Dookoła wystawy Elżbiety Jabłońskiej „A wszystko co istnieje jest miłością”
Dzień pierwszy // 24.01.2022 Wszystkie zmory do piwnicy
Prawda jest taka, że lubimy się bać. Podczas spotkania damy sobie więc powody do lekkich dreszczy. Przegadamy mapę domowych i pozadomowych strachów. A potem, dla równowagi, zajmiemy się naszymi ulubionymi miejscówkami. To one będą natchnieniem do stworzenia dzieł plastycznych. Opowiemy sobie także o przerażająco ciekawym projekcie w który zaangażowały się dzieci i artyści, m.in. prezentująca swe prace w Galerii EL Elżbieta Jabłońska. Dzień drugi // 25.01.2022 Kiosk
W czasie spotkania obejrzymy pracę artystki Elżbiety Jabłońskiej zatytułowaną „Kiosk”. Przy tej okazji zastanowimy się do czego służą sentencje/powiedzonka/motta, gdzie, kiedy się na nie natykamy i czy zawsze są godne naszej uwagi. Następnie stworzymy prace zainspirowane własnymi lub wybranymi z „Kiosku” hasłami.
Dzień trzeci // 26.01.2022 Nicość
Jak stworzyć niewidzialne dzieło sztuki? Czy tworzenie pracy, o której wiemy, że zniknie z nadejściem ocieplenia klimatu może dać twórcy radość? Jaką moc ma w sobie nietrwałość, przemijalność? W trakcie spotkania będziemy intensywnie pracować nad odpowiedziami na te pytania produkując unikatową sztukę. Opowiemy sobie także o tym, jak nicość w swej pracy twórczej wykorzystała artystka Elżbieta Jabłońska.
Dzień czwarty // 27.01.2022 Kolekcja
Bilet do kina, papierek po cukierku, zużyta chusteczka higieniczna. Albo inaczej. Bilet do kina na najzabawniejszy film świata, papierek po cukierku od ukochanej babci, chusteczka higieniczna wykorzystana do otarcia łez ze śmiechu. Podczas warsztatów przeszukamy kieszenie, plecaki i piórniki w poszukiwaniu pozornie zwykłych i może nawet niepotrzebnych przedmiotów, a potem nadamy im poprzez artystyczne działania rangę rzeczy bezcennych. Opowiemy sobie także o tym, jak artystka Elżbieta Jabłońska wymieniła dzieła sztuki na kolekcję zwykłychniezwykłych przedmiotów i jak jej zbiór zmienił się w akcję wsparcia dla potrzebujących.
Dzień piąty// 28.01.2022 Super-matka
Nie ma mocy zatrzymywania czasu, ale potrafi zahamować cisnące się do oczu łzy. Nie ma rąk, które wydłużają się w nieskończoność, ale potrafi tak przytulić, że z głowy i serducha ulatuje każda troska. A do tego jak gwiżdże/wspina się na drzewa/gra w gry! Podczas warsztatów poszukamy super bohaterów wśród bliskich nam osób i stworzymy dzieło zainspirowane ich nadzwyczajnymi umiejętnościami. Potem poszukamy mocy w sobie tworząc pozytywną super mapę. Opowiemy także sobie o tym jak artystka Elżbieta Jabłońska odnalazła super bohaterkę w sobie i co wydarzyło się potem.
TYDZIEŃ DRUGI: 31.01-04.02.2022 Dookoła wystawy „Krajobraz / Metamorfozy wyobraźni” studentek i studentów oraz wykładowców Architektury Przestrzeni Kulturowych na ASP w Gdańsku
Dzień pierwszy // 31.01.2022 Najmniejszy domek świata Ile mebli i bibelotów potrzeba nam do szczęścia i wygody i co to znaczy, że mniej znaczy więcej? Zainspirowani wystawą gdańskich architektek i architektów podejmiemy wyzwanie zamknięcia domowych niezbędności w niewielkim pudełku. Kto wie − może z pomocą sztuki pudełeczko zamieni się w skrzynię ze skarbami? Dzień drugi // 01.02.2022 Jeszcze wyżej Podczas warsztatów pogadamy o tym dlaczego architekci prześcigają się w projektowaniu drapaczy chmur oraz o tym kto- poza księżniczkami z bajek- mieszka na szczycie wieży, a komu wygodniej zagnieździć się w podziemiu. Podejmiemy też wyzwanie w zbudowaniu obiektu wyższego od samej Galerii EL. W działaniach wspierać będą nas inspirujące przykłady prosto z wystawy gdańskich studentów architektury. Dzień trzeci // 02.02.2022 No to w drogę! Liczy się nie tylko cel podróży- ważna jest też sama droga. Droga do miasta przyszłości powinna odbyć się zatem odpowiednim pojazdem. Taki zaprojektujemy podczas warsztatów w super specjalnych grupach zadaniowych. Każdy projekt szczegółowo przegadamy po to aby wspólnie ustalić co koniecznie powinien mieć i jaki być samochód przyszłości. Dzień czwarty // 03.02.2022 Nowa mapa miasta cz.1 Góry czy doliny? Morze czy jezioro? Autostrady czy ścieżki rowerowe? A może po prostu ponad wszystko życie w zgodzie z naturą? Jak wygląda miasto marzeń? Podczas warsztatów stworzymy mapę miejsca idealnego. Wesprzemy się rozmową oraz wystawą absolwentów gdańskiej ASP z wydziału Architektury Przestrzeni Kulturowych.
Dzień piąty // 04.02.2022
Nowa mapa miasta cz.2 Plan miasta gotowy! Czas na działanie. Podczas warsztatów przegadamy pomysły z dnia ubiegłego, a następnie, korzystając z nietypowych materiałów budowlanych stworzymy miniaturę wybranych elementów naszego miasta przyszłości.