Goci. Znad Bałtyku do Rzymu

Goci. Znad Bałtyku do Rzymu

W muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można zobaczyć zabytki związane z tajemniczym ludem Gotów, które pochodzą głównie z cmentarzysk odkrytych na terenie naszego miasta oraz na Wysoczyźnie Elbląskiej. Goci to lud pochodzenia germańskiego, który przybył w rejon ujścia Wisły w pierwszym wieku naszej ery i tutaj kontrolował ostatnią, najważniejszą częścią Szlaku Bursztynowego mając ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Dzięki handlowi bursztynem posiadali bliskie kontakty ze światem śródziemnomorskim (Cesarstwo Rzymskie). Goci wraz z Gepidami zapoczątkowali ogromną falę zmian, których efektem jest współczesna Europa.


Wystawa stała "Goci. Znad Bałtyku do Rzymu" przeniesie zwiedzających do czasów potęgi Imperium Rzymskiego i jego upadku z ręki Gotów - ludu, który otworzył drogę rozwoju nowożytnej Europy.
Wystawa bazuje na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków. Z tysięcy wydobytych obiektów wybrano te najciekawsze - w tym pozyskane w ostatnich latach i nieprezentowane nigdy wcześniej. Obrazują one zaradność i zasobność dawnych mieszkańców naszych terenów, bogactwo regionu oraz dowodzą, że nie był on tylko obrzeżem starożytnego świata.
Osią ekspozycji jest rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu, wokół której rozlokowano kolejne elementy aranżacji: pakę transportową rzymskiego wozu handlowego czy fragment architektoniczny gockiego domostwa. Osobne miejsce znajduje temat pochówków na cmentarzyskach gockich Pomorza i Wysoczyzny Elbląskiej, m.in. bardzo realistycznie zrekonstruowano grób tzw. księżniczki gockiej.
Całość tworzy ilustrowaną opowieść rozpoczętą pierwszymi wzmiankami o osiedlaniu się Gotów na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego i kończącą się dotarciem kilkaset lat później do granic Wiecznego Miasta.

 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Bulwar Zygmunta Augusta 11

tel. 55 232 72 73
www.muzeum.elblag.pl
muzeumel@elblag.com.pl

Godziny otwarcia:
Czynne: W sezonie (czerwiec - wrzesień) wtorek- niedziela 10:00 - 18:00
Poza sezonem (październik - maj) wtorek- niedziela 8:00-15:30

Budynek Podzamcza - wstęp wolny
Budynek Gimnazjum - wstęp płatny
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających