Bażantarnia to piękny park leśny położony na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, obejmujący 369 ha. Górskie cechy tego terenu, zbocza pokryte pięknym bukowo-grabowym lasem, wzgórza, strumyki, tajemnicze jary – wszystko to sprawia, że Bażantarnia jest ulubionym miejscem odpoczynku elblążan. Wytyczone szlaki zachęcają do pieszych wędrówek. Wybierając wędrówkę wzdłuż doliny Srebrnego Potoku natrafimy na leżący w korycie rzeczki Diabelski Kamień upuszczony wg legendy przez szatana. Wprawne oko wypatrzy na kamieniu odcisk czarciej łapy.
Park Bażantarnia to płuca Elbląga, piękne tereny rekreacyjne dające także wytchnienie w chwilach wolnych od pracy. W lesie i na jego obrzeżach można spotkać sarnę, jelenia, dzika, lisy. Najpiękniejszą grupę zwierząt stanowią ptaki. Na terenie Bażantarni występują wilga, sójka, dzięcioł, jastrząb, słowik, kos. Bażantarnia jest odpowiednim miejscem do uprawiania turystyki pieszej, konnej, rowerowej, a zimą leśne ścieżki świetnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego.
Przy rzeczce Kumieli istniało niegdyś 7 młynów. Jednym z zachowanych jest Zabytkowym Zespół Młyna Wodnego z XIX wieku znajdujący się między Bażantarnią a parkiem Dolinka. Składa się z trzech budynków z czerwonej cegły. Wciąż podziwiać tu można niektóre oryginalne elementy wyposażenia młyna. Młyn funkcjonował do lat 70-tych XX w. Dziś mieści się tu Hotel Młyn Aqua SPA. Z wieżyczki widokowej roztacza się widok na Górę Chrobrego i Bażantarnię. W sąsiedztwie młyna znajduje się relokowany ze starówki zabytkowy budynek przedwojennej Hansa Schule. Potem mieściła się tu Biblioteka. Dziś znajdują się pokoje hotelowe oraz SPA.
W otulinie lasu Bażantarnia znajduje się malowniczo położona Góra Chrobrego, warto wspiąć się na ten szczyt by podziwiać piękną panoramę Elbląga i okolic. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy wody Zalewu Wiślanego.
https://www.facebook.com/Bazantarnia
Szlak czerwony - EL-06-c - "Kopernikowski"
Na odcinku w Bażantarni bierze on swój początek przy restauracji Myśliwska, prowadzi dalej wzdłuż Srebrnego Potoku obok mostku Elewów i Parasola, przez Górę Jagiellońską do parkingu obok gajówki w Dąbrowie. Długość szlaku wynosi 4,5 km, a średni czas przejścia - ok. 1,5 godz.
Szlak niebieski - EL-2101-n - "Okrężny" - podzielony jest na dwa odcinki:
a) szlak niebieski - "Leśny" - łatwy; biegnie od restauracji Myśliwska leśną drogą do Dąbrowy i dalej do Parasola, o długości 3,6 km, a średni czas przejścia wynosi 1 godz.
b) szlak niebieski - "Górski"- trudny, miejscami bardzo trudny; biegnie od Parasola licznymi jarami, wąwozami i wzgórzami przez Górę Ludową, Czarci Jar, Górę Sowią, Urwisko Krystyny do restauracji Myśliwska. Długość tego odcinka wynosi 6,4 km, a średni czas przejścia - ok. 2,5 godz.
Szlak zielony - EL-2102-z - "Ścieżka Jaszczurek"
Jego początek znajduje się przy węźle szlaków, przed restauracją Myśliwska. Dalej szlak biegnie przez Belweder i Parasol do Stagniewa. Długość szlaku - 7 km, średni czas przejścia - ok. 2 godz.
Szlak żółty - EL-2104-y - "Okólny"
Swój początek bierze przy pomniku przyrody, obok mostku na rzece Kumieli (w pobliżu pętli tramwajowej linii nr 2 przy ul. Marymonckiej). Dalej biegnie obok starego młyna (dawna Hamernia), przez mostek Elewów i obok cmentarza na Dębicy. Kończy swój bieg przed restauracją Myśliwska. Szlak określany jest jako łatwy, jego długość wynosi 9 km, a średni czas przejścia - ok. 3 godz.