Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną

Nowy Świat, czyli kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną (54°21,3′N 019°18,7′E), to kanał łączący drogą morską Mierzeję Wiślana z Zatoką Gdańską, mający na celu skrócenie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Droga morska na trasie Elbląg – Hel została skrócona do 68 km. 
Ten, otwarty we wrześniu 2022 roku, tor wodny pozwala na swobodną żeglugę po Zalewie Wiślanym oraz zapewnia Elblągowi dostęp do portów europejskich. Kanał umożliwia dostęp do Elbląga statkom morskim o długości 100 metrów, 20 metrów szerokości i zanurzeniu 4,5 metra. Po obu stronach kanału umożliwiono postój statków oczekujących na wejście do śluzy lub po wyjściu z niej. 
Elbląg położony jest nad rzeką Elbląg, która jest istotną częścią szlaku komunikacyjnego Polski północnej. Żeglarze mają do wyboru profesjonalne porty jachtowe, oferujące możliwość bezpiecznego postoju krótkoterminowego, jak i zimowania jachtu. Rzeka Elbląg bezpośrednio łączy się z jeziorem Druzno, które jest początkiem Kanału Elbląskiego, czyli kanału o długości 82 km. Ze względu na różnicę poziomów, funkcjonują na nim, działające od  1860 roku, urządzenia hydrotechniczne, które zaliczane są do zabytków w skali światowej. Jednostki pływające pokonują różnicę poziomów po lądzie przy pomocy pięciu pochylni (są to szynowe urządzenia napędzane mechanicznie siłą przepływu wody).